Aranżacja i wnętrza

Deski kompozytowe - zalety i wady

Deski kompozytowe są coraz chętniej wybierane na taras. Są trwałe, nie muszą być malowane i odnawiane, świetnie imitują deski drewniane i ponadto wygodnie się je montuje. Deski kompozytowe to mieszanina mączki drzewnej i polichlorku winylu.

Zawartość drewna zazwyczaj wynosi 30-50 %, dzięki czemu kompozyt na taras przypomina w dotyku drewno, a równocześnie dobrą trwałość, kolor oraz odporność na działanie wilgoci. Poza tym, iż kompozyt nie ma sęków panele budujące nawierzchnię wyglądają jak klasyczne deski tarasowe. Fakturą oraz kolorem przypominają najczęściej drewno egzotyczne. Za deskami kompozytowymi przemawia łatwy montaż. Producenci zapewniają specjalne systemy, jakie umożliwiają szybkie ułożenie desek bez widocznych wkrętów bądź gwoździ.

Deski tarasowe
Napisał: MISSION Public Relations
Na podstawie: MISSION Public Relations
Ponadto, deska tarasowa z kompozytu nie wymaga ułożenia izolacji, legary układa się bezpośrednio na wylewce betonowej. Wylewka betonowa powinna być więc równa, aby deski idealne przylegały na oraz musi mieć niewielki spadek, który pozwoli na odpływ wody. Przed układaniem desek trzeba pozbyć się wszelkich nierówności, usunąć pozostałości tynku i farby. W przeciwieństwie do desek z drewna deski kompozytowe nie wymagają malowania. Cena całego systemu do budowy tarasu kompozytowego (wraz z legarami, łącznikami i wkrętami) mieści się w granicach od 250 do 400 zł za 1 mkw.

Ważną różnicą w wyglądzie pomiędzy deską drewnianą a deską kompozytową jest to, iż kompozyt nie posiada sęków przez co zawsze wygląda tak samo, co może być pewną wadą dla osób, którym bardzo zależy na naturalnym wyglądzie tarasu. Co prawda deski kompozytowe są wygodniejsze w układaniu niż drewno, ale mogą sprawiać problemy przy dopasowaniu do nietypowych miejsc. Standardowy panel kompozytowy ma wyprofilowane boki do mocowania na montażowych klipsach. Ich obcięcie może spowodować, iż nie będzie można w sposób zgodny z instrukcją zamocować panele do legara.

Ponadto trzeba pamiętać, iż deski kompozytowe są puste w środku, więc mogą nieestetycznie prezentować się na krawędziach tarasu jeżeli właściwie ich nie wykończymy. Z tego właśnie powodu najlepiej zaopatrzyć się w specjalne listwy maskujące oferowane przez producentów. Niskiej jakości deski kompozytowe mogą też odbarwiać się na słońcu.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-03-14 14:17:08